Kiedy odwiedzić z dzieckiem psychologa?

 

 

DSC_8920

Jeśli masz problemy z dzieckiem i samemu trudno Ci sobie z nimi poradzić, zwróć się o profesjonalną pomoc do psychologa!

Z czym trzeba zgłosić się do specjalisty?

Dziecko bywa  agresywne

Bije kolegów, zabiera zabawki, podnosi rękę na rodziców – awanturnik może mieć dwa,trzy latka i wszystko w porządku, po warunkiem że jego złość szybko mija. Jeśli jednak jest bardziej agresywny niż rówieśnicy, rodzice niepokoją się. Z gwałtownym temperamentem dziecko może się urodzić, ale może się też nauczyć takiego sposobu zachowania, oglądając telewizję lub naśladując dorosłych. Agresja malucha może być wyrazem buntu lub reakcją na poczucie krzywdy. Dziecko zakłada, że inni go nie lubią, a atak jest jego formą obrony. Psycholog  pomaga szukać przyczyn takiego zachowania i doradza rodzicom, jak na nie reagować. W czasie psychoterapii próbuje też przywrócić maluchowi zaufanie do świata dorosłych i uczy pokonywać złość tak, by nikogo nie krzywdzić.

Dziecko dziwnie się zachowuje

Wyrywanie sobie włosów, uderzanie głową w podłogę, jąkanie, obgryzanie paznokci, kiwanie się, dotykanie narządów płciowych – takie zachowania dziecka mogą zaniepokoić rodziców. Mogą byż wynikiem stresu, lęku lub niezaspokojonych potrzebach malucha. Dorosłi, by w równie trudnych chwilach rozładować napięcie emocjonalne, idzą na spacer albo biorą gorącą kąpiel. Dzieci mają na to swoje własne sposoby i nie należy ich za nie potępiać. Często, by problem zniknął, wystarczy okazać maluchowi cierpliwość i zrozumienie. Jednak w niektórych sytuacjach potrzebne są zmiany w rodzinie lub w stosunku rodziców do dziecka, które samemu trudno wprowadzić. Gdy niepokojące objawy nie ustępują lub nasilają się, a rodzicielska intuicja podpowiada, że dzieje się coś niedobrego, warto skonsultować się z psychologiem, żeby wspólnie odkryć, co przeżywa dziecko i w jaki sposób skutecznie mu pomóc.

W naszej poradni dzieci i młodzież diagnozuje mgr Katarzyna Perz.