Wykurzyć kurzajki

KURZAJKI (brodawki) powstają w wyniku infekcji wirusem HPV zlokalizowanej w obrębie wierzchniej warstwy skóry, tj. naskórka. Bardzo często problemy z tymi nieestetycznymi zmianami skórnymi mają również dzieci.

Istnieją trzy różne rodzaje brodawek– zwykłe, płaskie oraz nabłonkowe. Najczęstszą okolicą występowania tych zmian są dłonie oraz stopy. Zmiany te mogą się szybko namnażać – co więcej, często powodują one dolegliwości bólowe, co uniemożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie.
Dosyć często brodawki płaskie można spotkać u dzieci w obrębie okolicy twarzy. Zmiany te wyglądają bardzo nieestetycznie i wymagają szybkiego leczenia. Niewątpliwie konieczna jest w tym przypadku wizyta u dermatologa, który dobierze odpowiednią metodę.

Istnieje wiele sposobów leczenia kurzajek. Jednym z nich są zabiegi wykorzystujące działanie bardzo niskiej temperatury – tj. krioterapia. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje uszkodzeń tkanek zlokalizowanych w okolicy kurzajki.Wykonuje się go metodą natryskową lub przy użyciu aplikatorów – wtedy specjalnym patyczkiem owiniętym watką nanosi się na kurzajkę niewielką ilość ciekłego azotu, który wymraża zmianę.Zazwyczaj usuwa się jedną lub dwie brodawki na raz, nawet jeśli jest ich więcej. Pozostałe muszą poczekać na swoją kolej.

Terapia ciekłym azotem nie boli.Podczas zabiegu zamrażania kurzajek odczuwalny jest przez pacjenta delikatny dyskomfort. Uczucie to można porównać do tego odczuwalnego w trakcie przyłożenia do skóry kostki lodu na kilka chwil. Po zabiegu w obrębie partii skóry poddanej krioterapii  pojawia  się bąbel oraz silne zaczerwienienie. Bardzo ważne jest to, aby nie dopuścić do pęknięcia tego pęcherza, tylko odczekać, aż ustąpi on samoistnie.Rankę wystarczy zakleić plastrem z opatrunkiem, ale trzeba pilnować, by była czysta, inaczej może dojść do wtórnego jej zakażenia. W dniu zabiegu unikamy  mycia czy moczenia leczonego miejsca, potem można je już traktować normalnie.W ciągu kilku dni od zabiegu, brodawka znajdująca się na skórze ciemnieje i tworzy się strup.Jest to wynik obumarcia komórek znajdujących się w jej wnętrzu. Po upływie kolejnych kilku ,kilkunastu dni taki strup odpada i po kurzajce nie pozostaje nawet najmniejszy ślad.

W naszej poradni dermatologicznej zabiegi usuwania kurzajek wykonuje dr n. med. Małgorzata Słowik-Rylska!

Zdrowe Dziecko